Komentar tržišta - rujan 2018.

Informirajte se o događajima na tržištima kapitala i novca u proteklom mjesecu, te njihovom utjecaju na fondove pod upravljanjem PBZ Investa.
Eurizon HR Start fond
Eurizon HR Start fond je u rujnu upravljao ročnošću depozita kod najvećih banaka u Republici Hrvatskoj te ulagao u trezorske zapise i obveznice Republike Hrvatske. Duracija Eurizon HR Start fonda je krajem mjeseca bila 0,10. 
Trgovanje na domaćem novčanom tržištu protekli mjesec obilježila je slaba potražnja za kunama uz male volumene trgovanja te i dalje iznimno visoku  likvidnost u sustavu od oko 21,8 milijardi kuna. Kamatne stope posljedično su ostale nepromijenjene. 
Tijekom rujna nije bilo aukcije trezorskih zapisa Ministarstva financija, a slijedeću očekujemo tek krajem listopada uz nepromijenjeni prinos na jednogodišnji trezorac od 0,09%. Na redovitim tjednim obrnutim repo aukcijama HNB-a i dalje nije bilo interesa banaka za dodatnom likvidnošću. U listopadu očekujemo zadržavanje kamatnih stopa na novčanom tržištu na postojećim razinama.

PBZ E-START FOND
PBZ E-START fond je u rujnu upravljao ročnošću depozita kod najvećih banaka u Republici Hrvatskoj uz ulaganja u trezorske zapise i obveznice Republike Hrvatske kratke duracije. Duracija PBZ E-START fonda je krajem mjeseca bila 0,10. 
Referentna kamatna stopa na Euro i dalje je nepromijenjena (glavna stopa refinanciranja 0,00%, stopa depozita –0,40%, granična stopa kreditiranja 0,25%). Europska centralna banka u listopadu započinje s ublažavanjem ekspanzivne monetarne politike kroz smanjenje otkupa obveznica na otvorenom tržištu za 15 milijardi EUR-a mjesečno. Prvo podizanje referentne stope očekuje se tek nakon ljeta 2019. Kamatne stope na euro očekujemo na postojećim minimalnim razinama i u listopadu. 

Eurizon HR D-Start fond 
Eurizon HR D-Start fond je u rujnu ostvario rast uz prinos 0,12% (na godišnjoj razini 1,62%) upravljanjem ročnošću depozita kod najvećih banaka u Republici Hrvatskoj uz ulaganja u trezorske zapise Sjedinjenih Američkih Država. Duracija Eurizon HR D-Start fonda je krajem mjeseca bila 0,03.
Na sjednici FED-a u rujnu, sukladno očekivanju investitora, referentna kamatna stopa na dolar podignuta je za 25 baznih poena te se sada nalazi unutar raspona 2,00%-2,25%. Tržišni sudionici očekuju još jedno podizanje kamatne stope u prosincu te čak tri podizanja iduće godine. FED-ovom zaoštravanju monetarne politike u prilog ide stabilan gospodarski rast te rekordno niska nezaposlenost. Kamatne stope na dolarske depozite u listopadu očekujemo nepromijenjenima.

Eurizon HR Short Term Bond fond
Eurizon HR Short Term Bond fond je u rujnu uvećao svoju vrijednost za 0,08%. Rujanski promet obveznicama na domaćem tržištu bio je dinamičniji u usporedbi s kolovozom te je promet dosegao nešto viših 929 milijuna kuna. Većina prometa na burzi ostvarena je obveznicama RH denominiranima u kuni. Najviše je trgovano zadnje izdanom obveznicom RH dospijeća 2023. godine uz prinos od 1,10% i skoro trećinu ukupnog prometa. Značajan volumen ostvaren je kunskom obveznicom dospijeća 2021. godine  uz prinos od 0,45%, koja je najviše doprinijela mjesečnoj izvedbi fonda u rujnu. Modificirana duracija fonda u rujnu iznosi 1,67.

Eurizon HR Bond fond 
Eurizon HR Bond fond je u rujnu porastao 0,13%. Obveznice najjačih svjetskih gospodarstava poput Njemačke i SAD-a su izgubile na vrijednosti tijekom rujna. 10 godišnje obveznice SAD-a su tijekom mjeseca probile psihološki bitnu razinu od 3% ponovo nakon svibnja ove godine te se zaustavile na razini od 3,05%, a sličan trend su slijedile i obveznice drugih razvijenih zemalja. Ponovo su se pod pritiskom populističkih mjera nove vlade i rastućeg očekivanog deficita Italije našle i obveznice Italije. Hrvatske euroobveznice duljih dospijeća su bile jedne od iznimaka te su zabilježile pozitivne prinose dok su euroobveznice kraćih dospijeća zabilježile negativne prinose. S druge strane domaći obveznički indeks CROBIStr imao je pozitivnu mjesečnu izvedbu te je ponajviše zahvaljujući obveznicama denominiranima u kuni i valutnoj klauzuli  fond imao pozitivnu mjesečnu izvedbu. Najveći pozitivan unutarmjesečni doprinos fondu imala je kunska obveznica RH dospijeća 2026. godine te kunska obveznice RH dospijeća 2023. godine. Modificirana duracija fonda u rujnu iznosi 3,21.

Eurizon HR Conservative 10 fond
Dionička komponenta fonda imala je negativan doprinos zbog pada njemačkog DAX indeksa od -0,95% u rujnu. Europska dionička tržišta su veći dio rujna lovila korak s američkim indeksima vrativši se u pozitivan teritorij krajem rujna, promatrano na mjesečnoj razini. No, posljednjeg radnog dana u rujnu s novom objavom informacija o prijedlogu proračuna talijanske vlade, indeksi su doživjeli snažniji pad, čime se njemački DAX indeks ponovo vratio u negativan teritorij. Izloženost fonda njemačkom DAX indeksu na kraju rujna iznosi 4,49%, a od početka godine indeks ima negativan prinos od -5,19%. Makroekonomski podaci upućuju na nastavak ekspanzije njemačkog gospodarstva u nadolazećem razdoblju, iako po nižim stopama u odnosu na 2017.

Eurizon HR Flexible 30 fond 
Eurizon HR Flexible 30 fond je u rujnu ostvario rast od 0,51%, čemu su pozitivno doprinijele i obveznička i dionička komponenti fonda. Aktivno upravljani obveznički fondovi s globalnom izloženošću i izloženošću lokalnom tržištu, uspjeli su većinski ostvariti pozitivan prinos u rujnu unatoč podizanju kamatnih stopa u SAD-u i posljedičnom rastu prinosa na obvezničkim tržištima, a pozitivan prinos bilježi i dionička komponenta, s izloženošću prema dioničkim indeksima S&P 500 i Euro Stoxx 50. Rujan je obilježio rast američkih dioničkih indeksa Dow Jones (+1,90%) i S&P 500 (+0,43%) na krilima dobrih makroekonomskih podataka, dok pad bilježi tehnološki indeks Nasdaq (-0,78%), nakon prethodnog snažnog rasta u 2018. i prisutnih zabrinutosti oko moguće eskalacije trgovinskih napetosti između SAD-a i njegovih partnera te usporavanja kineskog gospodarstva. Rast je zabilježio i europski Euro Stoxx 50 dionički indeks (+0,19%). Izloženost fonda obvezničkom tržištu krajem rujna iznosi približno 69% te dioničkom otprilike 18,3%. Fond je od početka godine ostvario negativan prinos od -0,55%.

Eurizon HR International Multi Asset fond
Eurizon HR International Multi Asset fond je u rujnu ostvario rast od 0,61%, pri čemu pozitivan prinos bilježi većina komponenti fonda. Američka centralna banka (FED) je još jednom očekivano povisila ključne kamatne stope za 0,25% na raspon 2% - 2,25%, što je uzrokovalo pad vrijednosti američkih i većine ostalih svjetskih obveznica u posljednjim danima rujna. Unatoč tome, aktivno upravljani obveznički fondovi, koji su sastavnice fonda, većinom su uspjeli ostvariti pozitivan prinos u rujnu. Rujan je obilježio rast američkih dioničkih indeksa Dow Jones (+1,90%) i S&P 500 (+0,43%) na krilima dobrih makroekonomskih podataka, dok pad bilježi tehnološki indeks Nasdaq (-0,78%), nakon prethodnog snažnog rasta u 2018. i prisutnih zabrinutosti oko moguće eskalacije trgovinskih napetosti između SAD-a i njegovih partnera te usporavanja kineskog gospodarstva. Europska dionička tržišta bilježe mješovitu izvedbu gdje je njemački DAX indeks završio mjesec u minusu (-0,95%), a primjerice blue-chip europski indeks Euro Stoxx 50 u plusu (+0,19%). Tržišta u razvoju bilježe uglavnom negativnu izvedbu. Fond bilježi negativan prinos od -2,48% u tekućoj godini. 

Eurizon HR Global fond 
Cijena udjela Eurizon HR Global fonda u rujnu je porasla 0,30%. Dionička komponenta portfelja zaslužna je za veći dio ostvarenog rasta, s plusom od 0,21%, a unutar dioničke komponente najveći doprinos rastu dolazi od izloženosti prema sjevernoameričkim indeksima, dok negativan doprinos imaju indeksi tržišta u razvoju i azijskih tržišta izuzev japanskog. Rujan je obilježio rast američkih dioničkih indeksa Dow Jones (+1,90%) i S&P 500 (+0,43%) na krilima dobrih makroekonomskih podataka, dok pad bilježi tehnološki indeks Nasdaq (-0,78%), nakon prethodnog snažnog rasta u 2018. i prisutnih zabrinutosti oko moguće eskalacije trgovinskih napetosti između SAD-a i njegovih partnera te usporavanja kineskog gospodarstva. Europska dionička tržišta bilježe mješovitu izvedbu gdje je njemački DAX indeks završio mjesec u minusu (-0,95%), a primjerice blue-chip europski indeks Euro Stoxx 50 u plusu (+0,19%). Tržišta u razvoju bilježe uglavnom negativnu izvedbu. Izloženost fonda dioničkim tržištima krajem rujna iznosi otprilike 49%, a prinos fonda od početka godine +3,35%.

Eurizon HR Equity fond
Cijena udjela Eurizon HR Equity fonda u rujnu je oslabila za 1,76%. Najveći doprinos tom padu dolazi iz portfelja slovenskih i hrvatskih dionica. Slovenski SBITOP indeks u rujnu je oslabio za 2,87%, a značajan pad unutar SBITOP indeksa realizirale su dionice Telekom Slovenije (-7,32%) i Cinkarna Celje (-6,18%). 
Drugo regionalno dioničko tržište koje je zabilježilo negativan prinos u rujnu je domaće dioničko tržište. Zagrebački CROBEX indeks pao je 2,20%. Značajan pad realizirale su dionice Atlantske plovidbe (-10,15%). Zagrebačka burza će 1. studenog 2018. zatvoriti tržište CE Enter. CE Enter je alternativno tržište karakterizirano nižim propisanim zahtjevima transparentnosti nametnutih izdavateljima i financijskim instrumentima u odnosu na uređeno tržište, a time nosi i veće rizike investitorima koji ulažu u te financijske instrumente. Prema izjavama ministra turizma Hrvatska bi 2018. godine mogla zaraditi 12 milijardi eura od turizma, što je oko milijardu više od rekordne 2017. U turističkoj se industriji očekuju i velika ulaganja iduće godine, uz očekivanje turističkog sektora da će vlada riješiti problem nestašice radne snage u sektoru i smanjiti poreze.
Tržište dionica u Srbiji bilježi pad tijekom rujna, a promet je znatno slabiji u odnosu na prethodni mjesec. Indeks najlikvidnijih dionica, BELEX15, pao je za 1,34% na 727,1 bodova, dok je ukupni promet dosegnuo 3,3 milijarde dinara (27,7 milijuna eura). Najviše se trgovalo dionicama Aerodrom Nikola Tesla, koje su izgubile 3,5% svoje vrijednosti, s prometom od 100,7 milijuna dinara. Obavijest državnih institucija da će proces potpisivanja ugovora o koncesiji biti odgođen doveli su do korekcije cijene. 
Rumunjsko tržište dionica jedino je regionalno dioničko tržište koje je realiziralo pozitivan prinos tijekom rujna. Tako je dionički indeks burze u Bukureštu (BET Indeks) ojačao za 1,67%, a najveći rast realizirale su dionice OMV Petrom (+10,52%). To je najvjerojatnije posljedica pozitivnih očekivanja od novog zakonskog prijedloga koji regulira offshore poslovanje naftnih kompanija, a te bi izmjene bile u skladu s onim što je većina naftnih kompanija i željela.
Mi smo u rujnu povećali izloženost domaćem rumunjskom dioničkom tržištu, dok smo manjim dijelom smanjivali izloženost prema srpskom dioničkom tržištu.